شناسایی 357 گونه جانوری در کردستان
دوشنبه، 17 خرداد 1400
شناسایی 357 گونه جانوری در کردستان
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: تاکنون 357 گونه جانوری در اکوسیستم‌های آبی و خشکی استان شناسایی شده است اما متاسفانه برخی از عوامل انسانی و طبیعی منجر به از بین رفتن تنوع زیستی در اکوسیستم شده است.

به گزارش کورده واری آنلاین،‌فریبا رضایی اظهار داشت: استان کردستان با داشتن تنوع آب وهوایی مرطوب در سمت غرب و سرد و خشک در شرق استان از لحاظ تنوع گونه‌ای و ذخایر ژنتیکی در ایران وجهان کم‌نظیر است بصورتی که تاکنون بیش از 357 گونه جانوری در اکوسیستم‌های آبی و خشکی و 282 گونه پرنده، تاکنون شناسایی شده است.

 وی با اعلام اینکه تنوع زیستی شامل مجموعه‌ای از موجودات زنده به شکل‌های گوناگون است، تصریح کرد: کردستان میزبان گونه‌های منحصر بفردی، مانند سمندر خال زرد کردستانی و سمندر آتشین، پلنگ و خرس قهوه‌ای، در غرب استان نیز و میش مرغ و سنجاب زمینی در شرق استان که تنوع زیستی غنی استان را نشان می‌دهد.

رضائی بیان کرد: تعداد گونه‌های گیاهی شناسایی شده اندمیک استان کردستان 350 گونه است که حدود 20 درصد کل گونه‌های بومی ایران را به خود اختصاص داده است و از این تعداد 60 گونه به عنوان رکورد در استان کردستان شناسایی شده و در هیچ جای دیگری از دنیا گزارش نشده است و این نشان از غنای منحصر به فرد تنوع زیستی استان را نشان می‌دهد.

وی با اعلام اینکه به دلیل برخی عوامل طبیعی و بسیاری از عوامل انسانی شاهد از بین رفتن تنوع زیستی در اکوسیستم هستیم، افزود: تغییر تجاوز به عرصه‌های طبیعی، تجارت حیوانات و گیاهان وحشی، تغییر کاربری اراضی به مناطق مسکونی و صنعتی، بهره‌برداری بیش از‌ اندازه از فلور و فون و آلودگی آب ها از جمله عوامل انسانی تهدید کننده تنوع زیستی به شمار می‌آید.

وی همچنین با اشاره به تجارت حیوانات وحشی و شکار غیرمجاز آنان توسط شکارچیان، به وضعیت یگان حفاظت و روش‌ها و مراحل مختلف مقابله با شکار و صید در حفاظت محیط زیست  از جمله، استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های نوین از جمله پهباد و دوربین‌های پیشرفته، خودروهای کمک‌دار، گشت و کنترل‌های مستمر، استفاده از ظرفیت‌ سمن‌ها و انجمن‌های زیست محیطی، برگزاری دوره‌های آموزشی برای پرسنل یگان، بکارگیری همیاران محیط بان، هماهنگی و ایجاد همکاری بین نیروهای نظامی و انتظامی و دستگیری متهمین و تشکیل پرونده در حوزه استحفاظی و انجام اقدامات بازدارنده و مقابله با اخلال گران و مجرمین در زمینه شکار و صید صورت گرفته است.

وی همچنین از هم‌وطنان درخواست کرد که در صورت مشاهده هر نوع تخلف یا شکار و صید غیرمجاز به سامانه گویا 1540 و تلفن‌های اداری در سطح استان و شهرستان اطلاع دهند.

افزایش بیش از 4 درصدی مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان کردستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان اظهار داشت: در دو سال اخیر مساحت مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان کردستان از 5.8 درصد به 6.9 درصد از مساحت استان کردستان ارتقاء یافته است.

وی خاطرنشان کرد: منطقه حفاظت شده چل‌چمه و سارال با مساحت 97 هزار هکتار و دو اثر طبیعی ملی کانی برد بانه  با مساحت 8.6 هکتار و غار کونه شم‌شم مریوان با مساحت 9 هکتار در سال 98 در شورای عالی محیط زیست تصویب و ابلاغ شد که این مناطق ارتقا یافته و بازبینی منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان موجب شد مناطق تحت مدیریت استان حدود 10 درصد سطح استان افزایش یابد.

رضایی با توجه به انجام کارهای تحقیقاتی و کارشناسی و روند عملکرد خوب استان در دو سال گذشته در راستای ارتقای سطح حفاظتی زیستگاه‌های استان و تلاش برای رسیدن به میانگین کشوری، تصریح کرد: در سال‌جاری نیز با ادامه مطالعات کارشناسی و ارائه مستندهای تکمیلی در خصوص معرفی منطقه "کانی جه‌ژنی" بعنوان منطقه شکار ممنوع و پیگیری‌های لازم برای ارتقای منطقه شکار ممنوع "بیلو" در مریوان به اثر طبیعی ملی و همچنین مناطقی مانند "عه‌والان" در کامیاران، "هوازو" در دیواندره نیز در دست بررسی جهت ارتقا به منطقه شکار ممنوع در دستور کار قراردارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در سال 1399 سرشماری پستانداران مناطق تحت مدیریت وآزاد همزمان با سراسر کشور انجام شد و گونه‌های پستانداران شاخص مناطق شامل قوچ ومیش ارمنی، کل وبز، کفتار، گرگ، روباه و دیگر گونه‌ها با حضور کارشناسان بخش محیط طبیعی و نیروهای یگان حفاظت انجام شد. 

رضائی در خصوص پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی، یادآور شد؛ تالاب بین‌المللی زریوار با 7 هزار و 479 قطعه و 42 گونه بیشترین جمعیت و تنوع جانوری دارد و در کل استان کردستان دارای بیشترین تعداد از خانواده مرغابی سانان است. 

وی افزود: کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چل‌چمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار، بدر و پریشان قروه، شاهو و کوسالان، منطقه عبدالرزاق سقز، پناهگاه حیات وحش زریوار و دو اثر طبیعی ملی و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفردترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.

رضائی در پایان اذعان کرد: اکنون بیش از هر زمان دیگری، وقت آن است که همه‌ ما زندگی هماهنگ با طبیعت را آغاز کنیم نکته ای که امروز همه دوستداران محیط زیست بر آن اتفاق نظر دارند آن است تا زمانی که بینش و نگرش انسان‌ها نسبت به محیط زیست تغییر نکند وضعیت محیط زیستی بهبود پایداری را تجربه نخواهد کرد و این مهم تنها با آموزش‌های محیط زیستی و ترویج سواد زیست‌محیطی تحقق خواهد یافت، افزایش آگاهی مردم جامعه و به خصوص کودکانی که فردای کشور را خواهند ساخت نقش بسزایی در کمک به محیط زیست این مرز و بوم ایفا خواهد کرد.

نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر