رتبه برتر استان کردستان در طرح جهش تولید در دیمزارها
چهارشنبه، 19 مهر 1402
رتبه برتر استان کردستان در طرح جهش تولید در دیمزارها
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت : در سال زراعی 1402-1401 نزدیک به 591 هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان زیر پوشش طرح جهش تولید در دیمزارها رفته است و این استان رتبه برتر کشور در زمینه اجرای این طرح را از آن خود کرده است.
پیمان اسکندری در گفت و گو با خبرنگار کورده واری با اشاره به اهمیت طرح جهش تولید در دیمزارها و نقش آن در افزایش تولید گفت: در سال زراعی 1400 - 1399 طرح جهش تولید در دیمزارها در 189 هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان به اجرا درآمده بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن 267 هزار و 237 هکتار از اراضی زراعی کردستان در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: طرح جهش تولید در دیمزارها نقشی اساسی در افزایش اراضی زراعی تحت پوشش بیمه داشته است. 
اسکندری، کشاورزی قراردادی را به عنوان ابزار سازماندهی و حمایت از تولیدات کشاورزی به ویژه برای کشاورزان خرد قلمداد کرد و افزود: کشاورزی قراردادی راهکاری برای جلوگیری از فساد، ضرر و زیان محصولات کشاورزی، مقابله با واسطه‌گری و افزایش درآمد کشاورزان است و نقش قابل توجهی در کاهش دغدغه‌ها و مشکلات حوزه کشاورزی دارد. 
وی ادامه داد: در استان کردستان در سال زراعی 1401-1402 بیش از 589 هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت گندم بود که سطح گندم آبی از این مقدار 32 هزار و 500 هکتار و کـشت گندم دیم 557 هزار هکتار از اراضی استان را تشـکیل می‌دهد. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در خصوص خرید تضمینی گندم در کردستان گفت: در سال 1400 در استان کردستان 280 هزار تن گندم خریداری شده بود که این میزان در سال 1401 به 620 هزار تن گندم و در سال جاری نیز به یک میلیون و 150هزار تن رسیده است که این افزایش در نتیجه برنامه‌ها و سیاست‌های جهاد کشاورزی است. 
اسکندری با اشاره به محدودیت منابع آب و خاک و ضرورت تامین امنیت غذایی ، اجرای طرح ملی الگوی کشت را دارای اهمیت دانست و افزود: تنها راه مدیریت منابع و تامین امنیت غذایی پایدار، اجرای طرح ملی الگوی کشت است و باید کشاورزان و بهره برداران را در این زمینه همراه کنیم.
 
نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
اخبار مرتبط