لزوم جلوگیری از فعالیت خانه‌مسافرها و تورهای غیرمجاز در کردستان/ آرامش و امنیت اجتماعی از الزامات توسعه زیرساخت‌های گردشگری است
سه‌شنبه، 5 دی 1402
لزوم جلوگیری از فعالیت خانه‌مسافرها و تورهای غیرمجاز در کردستان/ آرامش و امنیت اجتماعی از الزامات توسعه زیرساخت‌های گردشگری است
سنندج- رئیس اداره نظارت و ارزیابی خدمات دفاتر گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان بر لزوم همکاری بین‌بخشی دستگاه‌های مربوطه برای جلوگیری از فعالیت خانه‌مسافرهای غیرمجاز و تورهای بدون مجوز در استان تأکید کرد.
به‌ گزارش خبرگزاری کورده واری به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان، تیمور خالدی روز سه‌‍شنبه 5 دی‎ماه 1402 در جلسه ارتقای امنیت گردشگران استان که با حضور نماینده دستگاه‌های مربوطه در حوزه‌های انتظامی، امنیتی و... در سنندج برگزار شد، گفت: براساس مصوبه هیئت وزیران، همه واحدهای اقامتی از جمله خانه‌ مسافرها در سطح استان باید با داشتن مجوز رسمی از اداره‌‌کل میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فعالیت کنند.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی خدمات دفاتر گردشگری کردستان با بیان اینکه شناسایی تورها و خانه‌مسافرهای غیرمجاز در سطح استان به صورت‌ جدی در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: همکاری بین‌بخشی دستگاه‌های اجرایی در راستای ساماندهی تورها و خانه‌های مسافر، در توسعه گردشگری استان بسیار ضروری است.

او افزود: خانه‌های غیرمجاز نه تنها خدمات مناسبی به گردشگران به‎لحاظ بهداشتی و رفاهی ارائه نمی‌دهند بلکه از امنیت مناسبی برای مسافرانی که اقدام به اقامت در این منازل غیر‌مجاز می‌کنند نیز برخوردار نیستند.

خالدی با اشاره به اینکه روند اخذ مجوز خانه‌مسافر از طریق سامانه ملی مجوزها در حال انجام است، عنوان کرد: باید در ارزیابی و صدور مجوز برای واحدهای خانه‌مسافر در سطح استان با دقت عمل اقدام شود.

رئیس اداره نظارت و ارزیابی خدمات دفاتر گردشگری کردستان، آرامش و امنیت اجتماعی را از الزامات توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان دانست و یادآور شد: انسجام بیشتر موجب نتیجه بهتر در تمامی بخش‌ها خواهد شد و این اداره‌کل تمام اقدامات لازم برای توسعه همکاری با دستگاه‌های ذیربط و بخش‌های خصوصی استان را انجام خواهد داد.

عبدالملکی رئیس پایانه مرز باشماق هم بر همکاری همه جانبه برای ساماندهی تورهای غیرمجاز، جلوگیری از فعالیت آن‌ها، فعالیت بهتر و مثمر ثمرتر دفاتر خدمات‌مسافرتی و گردشگری مجاز و همچنین جلوگیری از فعالیت دلالان در مرز باشماق تاکید کرد.

همچنین خدر ویسی نمایندگی وزارت امور خارجه در کردستان بر لزوم ساماندهی و جلوگیری از فعالیت خانه‌ها و تورهای غیرمجاز تاکید کرد و گفت: اتباع بیگانه تنها در قالب ویزای گردشگری و موقت حق اقامت دائم در استان کردستان را دارند. 

در این جلسه مقرر شد موضوع تأسیس کنسولگری اقلیم کردستان عراق یا کشور عراق در استان کردستان ایران از مبادی و ارگانهای ذی‌ربط پیگیری شود.
 
نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
اخبار مرتبط