هرگونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز ممنوع است
یکشنبه، 13 اسفند 1402
هرگونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز ممنوع است
سازمان امور اراضی کشور با تکذیب خبرها و کلیپ‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر آزاد شدن و امکان ساخت و ساز در اراضی کشاورزی بدون نیاز اخذ مجوز اعلام کرد: طبق ماده یک قانون حفظ کاربری هرگونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری کورده واری به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد: مستند به رای شماره 724 مورخ 1391.1.22 هیات عمومی دیوان عالی کشور، به هیچ وجه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی آزاد نیست و مردم، فریب افراد سوداگر را که با عنوان‌های وکیل و یا کارشناس زمین به نشر اطلاعات نادرست در فضای مجازی می‌پردازند، نخورند.

محسن آشتیانی افزود: در مفاد نظریه مشورتی شماره 5995.7 مورخ 1387.9.26 اداره کل حقوقی و اسناد قوه قضاییه نیز بر ممنوعیت هرگونه ساخت و ساز در اراضی کشاورزی در سطح 500 مترمربع بدون اخذ مجوز تصریح و تاکید و در سال‌های 1389 این نظریه به سراسر کشور ابلاغ شده است و از این رو در موارد تخلف مطابق مواد 3،8 و 10 قانون مزبور با مجرمان برخورد می‌شود.

وی گفت: مدتی است که افرادی با عنوان‌های وکیل و مشاور املاک در فضای مجازی به ویژه در اینستاگرام کلیپ‌هایی را در مورد آزاد شدن ساخت و ساز در اراضی کشاورزی با استناد به تبصره (1) ماده 2 قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی منتشر می‌کنند و قصد این افراد سودجویی است.

مدیرکل دفتر حفظ کاربری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور ضمن تکذیب این خبرها افزود: به موجب ماده 1 قانون حفظ کاربری، تغییر کاربری اراضی کشاورزی به استثنای محدوده شهرها و شهرک‌ها ممنوع است مگر در موارد تشخیص ضرورت که در کمیسیون تبصره (1) ماده 1 استان‌ها تعیین و تصویب می‌شود.

وی در توضیح بیشتری اظهار داشت: سوداگران در فضای مجازی، مستند به تبصره 1 ماده 2 قانون حفظ کاربری اعلام می‌دارند ساخت و ساز در اراضی کشاورزی آزاد شده، در حالی که در ماده 2 این قانون، صراحتا به اخذ عوارض از مواردی که کمیسیون تبصره یک ماده یک مجوز صادر می‌کند، تصریح شده و تبصره 1 ماده ماده 2 قانون درج شده تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها برای سکونت شخصی صاحبان زمین تا 500 متر مربع فقط برای یکبار و احداث دامداری، مرغداری و... مشمول پرداخت عوارض موضوع قانون نخواهد بود.از این رو معافیت از عوارض به معنای عدم اخذ مجوز و آزاد شدن ساخت و ساز در اراضی کشاورزی نیست و در این کلیپ‌ها تفسیر نادرست از قانون به مردم ارایه می‌شود

شتیانی از افرادی که به ویژه نزدیک ایام تعطیلات نوروز در سفر به مناطق کشور اقدام به خرید زمین کشاورزی با هدف ساخت و ساز می‌کنند، خواست پیش از خرید زمین حتما از مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها در مورد نوعیت زمین و امکان ساخت و ساز استعلام بگیرند تا سرشان کلاه نرود.

نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
اخبار مرتبط