هشتمین سد در کردستان سرریز کرد
پنجشنبه، 23 فروردین 1403
هشتمین سد در کردستان سرریز کرد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: سد زریوار با دبی 120 لیتر در ثانیه امروز پنجشنبه 23 فروردین به عنوان هشتمین سد استان سرریز کرد.

به گزارش کورده واری، آرش آریانژاد روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حجم نرمال سد زریوار 64.91 میلیون متر مکعب است و دبی ورودی این سد در حال حاضر 5.67 مترمکعب بر ثانیه است که این عدد در مدت مشابه سال گذشته 0.23 مترمکعب در ثانیه بود.

وی افزود: حجم ذخیره آب سد زریوار در مدت مشابه سال گذشته 33.89 میلیون مترمکعب معادل 52 درصد بود که به دنبال بارش‌های مناسب اخیر سرریز این سد امروز آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه کرد: طی چند ماه اخیر سدهای عباس آباد و سبدلو بانه، چراغ‌ویس سقز، گاران مریوان، زیویه کامیاران، قشلاق و آزاد سنندج، سرریز کرده‌اند.

آریانژاد ادامه داد: پنج ایستگاه در استان بیشترین بارش را طی سامانه اخیر ثبت کرده که شامل بانه با 48.4 میلیمتر، کامیاران 47.4 میلیمتر، سنندج 38.7، قروه 37.3، سقز 28.5 و مریوان نیز 23.8 میلیمتر است.

وی یادآور شد: انتقال آب از بند انحرافی قزلچه‌سو در چندسال اخیر و اقدامات حفاظتی شرکت آب منطقه‌ای در راستای انسداد چاه‌های غیرمجاز اطراف دریاچه، کنترل برداشت مستقیم آب از آن، حفاظت کیفی در راستای اهداف و برنامه‌های کارگروه نجات‌بخشی دریاچه زریوار با توجه به بارندگی بیش از 935 میلی‌متری از ابتدای سال آبی تاکنون، باعث بهبود وضعیت آن دریکسال اخیر شده و منجر به سرریز طبیعی دریاچه شده و این امر سبب بالا بردن کیفیت آب در مسیر رودخانه خواهد شد.

نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
اخبار مرتبط