نخستین جشنواره استانی آب و زندگی در سنندج برگزار شد
دوشنبه، 27 اسفند 1397
نخستین جشنواره استانی آب و زندگی در سنندج برگزار شد
نخستین جشنواره آب و زندگی به منظور فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه منابع آب با مشارکت مدیریت شعب بانک مسکن استان کردستان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار حوزه اجتماعی کوردەواری، جلال‌الدین سلیمی مدیر شعب استان کردستان در این همایش ضمن تشکر از همکاری شرکت آبفا شهری استان اظهار داشت: بانک مسکن براساس رسالت اجتماعی خود و در راستای کمپین کشوری حمایت از مصرف صحیح آب این همایش را که با هکماری شرکت آب و فاضلاب شهری استان در جهت تقدیر از مشترکین کم مصرف شرکت آبفا و الگوسازی صحیح مصرف و بهره‌برداری بهینه از منابع آب برگزار نمود.
وی از برگزاری سالانه این همایش خبر داد و گفت: بحث آب و ارائه راه‌کارهای تامین و مصرف صحیح آن آن بسیار مهم و حائز اهمیت است و مدیریت مصرف و صرفه‌جویی مهم‌ترین راهکار برای مقابله با مشکل کم‌آبی و عبور از این مشکل است لذا بانک مسکن امیدوار است بتواند با برگزاری این همایش به صورت سالانه گام مهمی در راه تحقق این امر مهم بردارد.
فرانک قدسی مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان نیز در این مراسم اظهار داشت: مسائل آموزشی مصرف درست آب که در کتب درسی ارائه می‌شود باید در زندگی کودکان نیز انتقال داده شود.
وی با بیان اینکه باید حساسیت استفاده صحیح از آب شرب را در بین کودکان ایجاد کرد، افزود: والدین نیز وظیفه دارند برای آگاه‌سازی کودکان از تعالیم قرآنی بهره گیرند تا آموزش‌ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کردستان یادآور شد: در صورت استفاده غیرصحیح از آب شرب، تبعات منفی آن در آینده جامعه را درگیر می‌کند، بنابراین حفاظت از منابع آبی نیازمند برنامه‌ریزی مدون و اساسی است.
قدسی منابع آب را سرمایه‌ای ارزشمند دانست و گفت: مصرف بهینه باید در بخش‌های دیگر انرژی از جمله گاز و برق نیز موردتوجه قرار گیرد.
مدیرعامل شرکت آبفای شهری کردستان نیز با بیان اینکه در شرایط تنش و بحران آبی قرار داریم، اظهار داشت: با این وجود اغلب مردم از منابع آبی به صورت بهینه استفاده نمی‌کنند.
محمدحسین محمدی نیاز روزانه هر شخص به آب را 150 لیتر اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در کشور ما 2 برابر این رقم مصرف می‌شود که نیاز است برای کاهش مصرف فرهنگ‌سازی شده و اهمیت منابع آبی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه مقدار آب شرب در دسترس برای هر شهروند در کشورمان از 50 سال گذشته تاکنون از 6 هزار مترمکعب به یک هزار و 500 لیتر کاهش یافته است، یادآور شد: منابع آب شرب در دسترس هر شهروند ایرانی در این مدت 75 درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان افزود: در ازای تولید و توزیع هر مترمکعب آب 20 هزار ریال هزینه می‌شود که از مشترکان حدود چهار هزار ریال دریافت می‌شود.
محمدی با بیان اینکه از منابع آبی درست استفاده نمی‌کنیم و در بخش کشاورزی بهره‌وری آب وجود ندارد، اضافه کرد: با توجه به اینکه دشت‌های استان در خطر فرونشست قرار دارند، استفاده صحیح از منابع آبی بسیار ضروری است. این آیین با همکاری شرکت آبفای شهری کردستان و مدیریت شعب بانک مسکن استان برگزار و در پایان از تعدادی از مشترکانی که مصرف بهینه آب دارند با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.
هم‌اکنون از جمعیت شهری یک میلیون و 200 هزار نفری کردستان 100 درصد آن در 27 شهر استان تحت پوشش شرکت آبفا هستند. شرکت آبفای شهری کردستان دارای 357 هزار فقره انشعاب آب، 340 هزار انشعاب فاضلاب و پنج هزار و 100 کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال آب است.
انتهای پیام/
نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
ارسال نظر
*نام
ایمیل
*نظر
 
اخبار مرتبط