برگزاری ضیافت کردستانی‌ها در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در تهران
سه‌شنبه، 31 اردیبهشت 1398
برگزاری ضیافت کردستانی‌ها در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در تهران
همزمان با برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در تهران با حضور نخبگان قرآنی کردستان ویژه برنامه‌ای با عنوان ضیافت نور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار اعزامی کوردەواری، محفل معنوی ضیافت نور دوشنبه شب 30 اردیبهشت جاری با حضور معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، مشاور اهل سنت دستیار ارشد رییس جمهور در امور اقوام و مذاهب، مدیر کل امور استان‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و جمعی از مسئولان، قاریان، حافظان، دوستداران کلام وحی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.
معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در این مراسم ضمن خیرمقدم به مهمانان و حاضرین در این محفل معنوی اظهار کرد: تدین در ذات مردم کردستان نهادینه بوده و دین باوری از ویژگی‌های بازر مردم این خطه از ایران اسلامی است.
عبید رستمی، با بیان اینکه مردم کردستان در کمال احترام، برابری و برادری در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، عنوان کرد: وحدت و یکدلی همواره در مناسبت‌های ملی و مذهبی در این استان نمود عینی داشته و دارد و این مهم از خصایص قابل توجه مردم کردستان است.
وی در ادامه به بخشی از برنامه‌های حوزه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در سال جاری اشاره و خاطر نشان کرد: برگزاری دهه قرآن و عترت در تاریخ 30 شهریور تا 8 مهر، برگزاری محافل انسی با قرآن با حضور قاریان ملی و بین‌المللی، برگزاری هجدهمین نمایشگاه استانی علوم قرآنی، برگزاری جشنواره نغمه‌های محمدی، برپایی جلسات جزءخوانی قران کریم در ماه مبارک رمضان و همایش تجلیل از مبلغان و مروجان قرآن کریم را از جمله برنامه‌های حوزه قرآن و عترت این اداره کل در سال 98 است.
عشق و اخلاص دینی در کردستان موج می‌زند معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: قرآن عشق همه مسلمانان جهان است و هیچ مسلمان پاک باخته‌ی در گوشه گوشه جهان اسلام وجود ندارد که به قرآن معتقد نباشد و به آن عشق نورزد.
عبدالهادی فقهی‌زاده، با بیان اینکه یکایک مسلمانان یک قرآن مشترک دارند، اذعان کرد: کسی نمی‌تواند ادعا کند عشق به قرآن او بیشتر از دیگران است.
وی ادامه داد: کردستان یکی از پیکره ایران اسلامی است که به دین و قرآن عشق می‌ورزد و خود را از اجزای پیکره کشور و جهان اسلام تلقی می‌کند و ما به این استان به مثابه خطه قرآنی می‌نگریم.
فقهی‌زاده، با اشاره به بزرگان دینی کردستان بیان کرد: گروهی از عزیزترین شهیدان کشور در ماه مبارک رمضان در کردستان به شهادت رسیدند که می‌توان به برادر شهید جلال جلالی‌زاده در حین تلاوت قرآن کریم و ماموستا محمد شیخ‌الاسلام از مفاخر برجسته ملی اشاره کرد که در ماه رمضان شربت شهادت نوشیدند.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه عشق و اخلاص دینی در کردستان موج می‌زند، اضافه کرد: مرزداران غیور کرد، اولین کسانی بودند که با بدخواهی دشمنان مقابله کردند.
وی همچنین با بیان اینکه قرآن ما را به وحدت فرا می‌خواند، خاطر نشان کرد: آرمان بلند قرآن وحدت دینی و انسجام اسلامی است و امروز شاهد هستیم که برادران اهل سنت ما در کنار دیگر هموطنان شان با هم آرمان‌های دینی، خبرخواهی برای جهان اسلام، پیشرفت برای امت اسلامی و مقابله با دشمنان اسلام را می‌خواهند.
یکی از اساتید دانشگاه نیز با بیان اینکه کردها به اختیارالدینی مشهور هستند، اظهار داشت: مردم کرد با آغوش باز اسلام را پذیرفتند و با ورود اسلام خود را از زیر خودکامگی رهایی بخشیدند و با پیام وحی و رسالت الهی آشنا شدند.
علی صارمی با اشاره به تاریخ مسلمان شدن کردها افزود: وقتی که سپاه اسلام به سرزمین مسلمانان و کردستان نزدیک می‌شود، کردها به استقبال سپاه اسلام می‌روند و حتی فرماندهان سپاه اسلام چندین نفر از کردها را به عنوان حاکم و والی منطقه در سال 15 هجری منصوب می‌کنند.
این پژوهشگر کردستانی، به خدمات کردها به قرآن نیز اشاره و اذعان کرد: کردها و کردستان هر چه دارند از دولت قرآن است و قرآن کتابی است که کردها را منقلب کرد و مردم این سرزمین وقتی آیات قرآن را شنیدند با آغوش باز آن را پذیرفتند.
صارمی خاطر نشان کرد: ترجمه قرآن به زبان کردی، به نظم، نثر و شعر درآوردن قرآن به زبان کردی، کتابت کلام‌الله مجید، وجود قاریان، حافظان و خادم کلام وحی در طول 14 قرن در کردستان نشان از این دارد که کردها در تک تک قرون اسلامی حضور داشتند و خدمات بزرگی در حوزه فرهنگ، هنر و ادب اسلامی ارائه داده‌اند.
تجلیل از مبلغان و مروجان قرآن کریم کردستان تجلیل از مبلغان و مروجان قرآن کریم استان کردستان یکی دیگر از بخش‌های ویژه برنامه عنوی ضیافت نور کردستان بود که از سال‌ها خدمت و تلاش محمدامین بی‌نیاز در حوزه هنرهای قرآنی، عبدالرحمن یعقوبی در حوزه نشر قرآنی، زینب رضایی حافظ کل قرآن، خانواده سید مصطفی حسینی حافظ قرآن کریم، عزیز فتحی پژوهشگر قرآنی، سید عباس حسینی، عبدالرحمن امامقلی و حسین عبدالملکی در حوزه قرائت قرآن، فرید عزت‌پور، پیشکسوت قرآنی، علی اشرف زانیار، کاتب قرآن و سید اسماعیل حسینی نویسنده و فعال قرآنی قدردانی و تجلیل شد.
رونمایی از تازه‌های نشر کردستان در ادامه این محفل معنوی از پوستر هجدهمین نمایشگاه علوم قرآنی، پوستر دهه قرآن و عترت و تازه‌های نشر انتشارات کردستان رونمایی شد.
قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط قاری بین‌المللی عبدالرحمن امامقلی، رونمایی از کتابت قرآن کریم علی اشرف زانیار، قرائت شعر آیینی توسط امجد ویسی و منصور دولتی و اجرای تواشیع و مدیحه‌سرایی توسط گروه دارالقراء از دیگر بخش‌های این محفل معنوی بود.
انتهای پیام/
نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
اخبار مرتبط