سی‌امین جشنواره تئاتر استان کردستان آغاز به کار کرد
سه‌شنبه، 5 آذر 1398
سی‌امین جشنواره تئاتر استان کردستان آغاز به کار کرد
سی‌امین جشنواره تئاتر استان کردستان با افتتاح پلاتو هنرستان هنرهای زیبا سنندج و با حضور جمعی از مسئولان، پیشکسوتان حوزه هنرهای نمایشی استان، هنرمندان این عرصه به مدت 4 روز در سنندج آغاز به‌کار کرد.
به گزارش خبرگزاری کوردەواری به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، دبیر سی‌امین جشنواره تئاتر استان کردستان عصر دوشنبه (4 آذر) در آئین افتتاح این جشنواره اظهار کرد: فراخوان سی‌امین جشنواره تئاتر کردستان در اردیبهشت ماه امسال اعلام شد و براین اساس 21 نمایش از شهرستان‌های سنندج، بیجار، قروه، مریوان، سقز و کامیاران متقاضی حضور در سی‌امین جشنواره تئاتر استانی شدند.
شهرام میرزایی با اشاره به بازبینی آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره، افزود: بازبینی نمایش‌ها از هشت آبان ماه به صورت زنده در شهرستان‌های مختلف استان انجام شد که نهایتا 8 گروه منتخب جواز شرکت در بخش پایانی این جشنواره را کسب کردند.
میرزایی، کشف و شناسایی استعدادهای مؤثر در پیشرفت تئاتر استان، حمایت از گروه‌های نمایشی جهت تولید آثار ارزشمند و اجرای عمومی در سطح استان و تعامل و همفکری هنرمندان جوان و پیشکسوت را از جمله اهداف این دوره از جشنواره تئاتر استانی برشمرد.
وی با اشاره به اینکه صلاح محمدی، نعمت ایزدی و کورش احمدی هیئت بازبین این دوره از جشنواره بودند، اضافه کرد: خسرو شهراز، پرویز فاضل‌نژاد و صابر نیک‌بخت نیز کار داوری مرحله نهایی سی‌امین دوره جشنواره تئاتر استان کردستان را عهده‌دار هستند.
 
**برگزاری کلاس‌های آموزشی تئاتر مبتدی و پیشرفته در تمام شهرستان‌های کردستان
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان نیز در این مراسم با بیان اینکه جشنواره‌های مختلفی از جمله جشنواره تئاتر کوردی سقز، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و جشنواره تئاتر استانی در حوزه هنرهای نمایشی در استان برگزار می‌شود، اظهار کرد: این مهم بیانگر ارزش قائل شدن برای این هنر و پتانسیل‌های موجود در این منطقه است.
فاتح بادپروا، با اشاره به اولویت‌های انجمن هنرهای نمایشی استان بیان کرد: آموزش رکن نخست، اجرای عمومی رکن دوم و بعد برگزاری جشنواره در رکن سوم برنامه‌های انجمن هنرهای نمایشی استان است.
وی از برگزاری کلاس‌های آموزشی تئاتر مبتدی و پیشرفته در تمام شهرستان‌های استان بعد از برگزاری جشنواره تئاتر کردی خبر داد و افزود: در این شرایط اقتصادی چندین پلاتو در استان در حال ساخت است که کار بسیار ارزشمندی است.
بادپروا، با اشاره به اینکه هنرمندان باید خود را قبول داشته باشند و موفقیت همدیگر را مایه افتخار خود بدانند، افزود: امید که شاهد برگزاری جشنواره‌های موفق و پشتکار هنرمندان جوان در استان باشیم.
 
**بخش تئاتر موزیکال به جشنواره‌های تئاتر در کردستان افزوده شود
استاد دانشگاه رشته موسیقی نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از انتخاب شهر سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی اعلام کرد: اولین هنرمندانی که می‌توانند از این فرصت استفاده کنند بعد از هنرمندان عرصه موسیقی، هنرمندان حوزه تئاتر هستند.
مهدی احمدی با بیان اینکه انتخاب سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی فرصت عظیمی است که باید نهایت بهره‌برداری را از آن بگیریم، اضافه کرد: این انتخاب مثل این می‌ماند که سنندج میزبان یک رویداد بزرگ باشد پس تمام شهرهای اطراف هم می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.
احمدی اظهار داشت: با توجه به اینکه ظرفیت و استعداد و زیرساخت از لحاظ نیروی انسانی در حوزه تئاتر فراهم است امیدواریم فعالان این عرصه به تئاتر موزیکال و اپرا هم وارد شوند.
وی افزود: انتظار می‌رود از سال آینده در تمام جشنواره‌های تئاتر استان بخش تئاترموزیکال و اپرا هم افزوده شود. رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر کردستان و اجرای تئاتر رخ در رخ از برنامه‌های این آئین بود.
ارکستر ملی هنرستان دخترانه هنرهای زیبا سنندج که ترکیبی از سازهای کلاسیک و ایرانی بودند نیز نخستین اجرای رسمی خود را در آیین افتتاحیه جشنواره تئاتر استانی برگزار کردند.
نمایش "ال کلاسیکو" نوشته احسان روحی به کارگردانی فریدون احمدی از سنندج، نمایش "بی‌حالی" نوشته و کارگردانی بنیامین احمدی از سنندج، نمایش "چند غروب مانده تا شب" نوشته حسن ترقی به کارگردانی فرشید کرمی از سنندج، نمایش "رخ در رخ" نوشته ناصر حسینی مهر به کارگردانی رزگار خاطری از سنندج از جمله نمایش‌های هستند که در این دوره از جشنواره تئاتر استانی در سی‌امین جشنواره تئاتر استان کردستان به روی صحنه می‌روند.
نمایش "رسن‌های گور" نوشته باقر سروش به کارگردانی کامران جباری از بیجار، نمایش "قرار" نوشته و کارگردانی یونس صحرارو از قروه، نمایش "کهنه زخم‌ها" نوشته و کارگردانی پریسا قلی‌پور از سنندجو نمایش "ماندن" نوشته مهدی میرباقری به کارگردانی علیرضا اسماعیلی از سقز از دیگر نمایش‌های هستند در مرحله پایانی این دوره از جشنواره تئاتر استانی به رقابت می‌پردارند.
سی‌امین جشنواره تئاتر استان کردستان از 4 لغایت 7 آذر ماه 98 در پلاتو هنرستان هنرهای زیبا سنندج، پلاتو تماشا و تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار می‌شود.
نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر
ارسال نظر
*نام
ایمیل
*نظر