سردار سلیمانی پایانی بر افسانه شجاعان تاریخ بود
شنبه، 14 دی 1398
سردار سلیمانی پایانی بر افسانه شجاعان تاریخ بود
شهادت سپهبد سلیمانی حرف های زیادی برای نسل های گذشته، نسل انقلاب، نسل فعلی و نسل های آینده خواهد داشت.به گزارش کورده واری، علما در تعریف شجاعت آورده اند: شجاعت به عنوان یکی از فضائل نفسانی و صفات و اخلاق پسندیده، عبارت است از قوّت قلب در مصاف با دشمن و تحمل دشواری‌های آن  که از آن به دلیری و دلاوری نیز تعبیر می‌شود. عالمان علم اخلاق، شجاعت را به استقامت و اعتدال قوه غضبیه تعریف کرده و استقامت و اعتدال آن را به این دانسته‌اند که با سهولت تحت فرمان عقل درآید و از انحراف به دو سوی افراط؛ یعنی تهور و بی باکی و تفریط، یعنی ترس، مصون باشد.  معنای شجاعت، همانا قوت قلب است که معنای آن طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود. هر چه شدت آن بیشتر شود، ارزش و اهمیت آن بیشتر می‌شود. در واقع شجاعت مقوله‌ای است که افراط و تفریط در آن راه ندارد. از دیدگاه فلاسفه نیز ، شجاعت یکی از خصائل چهارگانۀ علم اخلاق است که عبارتند از حکمت، شجاعت، عدالت و عفت.

سخن در باب شجاعت گفتن و ذکر رشادت ها و شجاعت های واقعی و افسانه ای دلیرمردان در تاریخ فراوان است. اما در عصر کنونی که دشمن تا حوالی مرزهای خانه ات رخنه کرده است و هر از گاهی نیز با رجز خوانی و رفتار های تنش زا، عرض اندام می کند، بی مهابا رفتن به قلب دشمن و کابوس شبانه دشمنان شدن، دل شیر می خواهد و روحیه ای بس عظیم و الهی...

سردار سلیمانی را می توان بی تردید اسوه و مظهر شجاعت قرن حاضر نامید که در بطن مبارزه با غده سرطانی داعش فارغ از تمام مبارزات رسانه ای، گفتاری، مجازی، کلامی، رفتاری دیگران ، مبارزه عملی را پیش گرفت و تا قلع و قمع کامل این دشمن انسانیت پیش رفت؛ اما گردانندگان این خیمه شب بازی کثیف، این شجاعت ماورایی را بر نتابیدند و به خیال خام خود، راه را بر او و پیروانش دشوار ساختند.

شهادت سپهبد سلیمانی حرف های زیادی برای نسل های گذشته، نسل انقلاب، نسل فعلی و نسل های آینده خواهد داشت. شجاعت مثال زدنی او پایانی بر افسانه شجاعان تاریخ بود که قرن ها سینه به سینه نقل شد. سردار امروز ژانر جدید از شجاعت را به جهانیان معرفی کرد که تا سال های سال باید زبانزد نظامیان و غیر نظامیان جهان باشد.

امروز خرد و کلان، زن و مرد، اصلاح طلب و اصولگرا، دانشجو و روحانی، استاد و شاگرد همه و همه به سوگ اسطوره ای نشسته اند که تبلور از خود گذشتگی و ایثار بود. این همبستگی ملی و یکپارچه پیام متفاوتی برای دشمنان داخلی و خارجی نظام دارد. باشد که هر چه زودتر مفهوم این پیام را درک کنند و قبل از حماقت های بیشتر ، مسیری عقلانی و انسانی برای خود در پیش گیرند. چرا که انتقام از سربازان ترس و تاریکی در اندازه شجاعت و شان والای این شهید بزرگوار خواهد بود و خود به اندازه این عظمت و ابهت واقفند! 

 
.........
به قلم وحید حاج سعیدی 
نویسنده: مدیر ارشد
چاپ خبر
ارسال نظر
*نام
ایمیل
*نظر
 
اخبار مرتبط