مرمت قلعه ‌تاریخی حسن ‌آباد سنندج در حال انجام است
شنبه، 31 اردیبهشت 1401
مرمت قلعه ‌تاریخی حسن ‌آباد سنندج در حال انجام است
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان گفت: با پیگیری‌های به ‌عمل آمده، مرمت قسمت‌هایی از قلعه تاریخی حسن آباد سنندج که در معرض آسیب قرار گرفته بود، در حال انجام است.
به گزارش کورده واری آنلاین ، یعقوب گویلیان در بازدید از قلعه تاریخی حسن ‌آباد سنندج اظهار داشت: قلعه ‌تاریخی حسن‌آباد سنندج یکی از باشکوه‌ترین قلعه‌های کردستان است که از اواخر دوره ایلخانی تا دوره صفویه، مرکز حکومت ولایت کردستان ایران‌ زمین بوده است.

وی با بیان اینکه نام کنونی قلعه ‌شهر حسن‌آباد از امیرحسن‌ خان گرفته شده است، افزود: هلوخان، احمدخان و بنیان‌گذار حکومت اردلان امیر حسن‌ خان، از حاکمان نامداری بوده‌اند که در قلعه حسن ‌آباد حکومت کرده‌اند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی کردستان ادامه داد: این بنای تاریخی در تاریخ 24 اسفندماه سال 1383 با شماره 11758 در فهرست آثار ملی کشور به‌ ثبت رسیده است.

وی ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبارات موردنیاز و ادامه مرمت آن در آینده، شاهد بهبود و تثبیت وضعیت این اثر تاریخی مهم که سندی بر قدمت و پیشینه استان است، باشیم.

در سال 746 هجری قمری امیر حسن خان اردلان، بر بلندای کوهی در جنوب روستای حسن آباد سنندج، قلعه مستحکمی برای مرکز حکومت خود بنا کرد. در اوایل قرن دهم هجری قمری هلوخان اردلان والی وقت کردستان، آنجا را مقر حکومت قرار داد.

احتمالاً آبادی و قلعه حسن‌آباد قبل از تأسیس شهرِ سنه دژ (سنندج) مرکز ولایت کردستان بوده است. قلعه حسن‌آباد در پنج کیلومتری سنندج در جنوب روستایی به نام حسن‌آباد واقع شده ‌است.

تاکنون 2 هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول(بناها، محوطه و تپه‌ها)، قنات و مکان‌های طبیعی در استان کردستان شناسایی شده که از این تعداد 950 اثر آن به ثبت ملی رسیده است
نویسنده: خبات ساعدی
چاپ خبر